Ειδήσεις

Εκτός έδρας ισοπαλία για την Αναγέννηση απέναντι στον Αιολικό

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα της Αναγέννησης στην Μυτιλήνη απέναντι στον Αιολικό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.
Η πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 3ο λεπτό, με τον Ντουμάνη να κάνει τη σέντρα, ο Σταμόπουλος σουταρε στην κίνηση με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Ντοκιτς.

Στο 10ο λεπτό ο Βερνάρδος έκανε το γύρισμα ο Ντοκιτς έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στον Κονίγλιο, στη συνέχεια το σουτ του Ξύδα πέρασε άουτ.
Στο 15′ ο Κέρθι σουταρε με την μπάλα να περνά άουτ.
Στο 18ο λεπτό ο Βερνάρδος εκτέλεσε το κόρνερ, οι γηπεδούχοι απομάκρυναν, ο Βερνάρδος έγινε και πάλι αποδέκτης της μπάλας, σούταρε όμως η προσπάθεια του κόντραρε σε σώματα αμυντικών.
Ο Αιολικός άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, όταν ο Ζάκαριτς με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Η ομάδα της Αναγέννησης προσπάθησε αμέσως να ισοφαρίσει, όμως ο Κονίγλιο δεν πρόλαβε τη σέντρα του Βερνάρδου.
Στο 33′ ο Ζάκαριτς έκανε το σουτ, πάνω από τα δοκάρια του Τσέλιου η μπάλα.
Στο 40ο λεπτό η κεφαλιά του Κονίγλιο πέρασε άουτ.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αναγέννηση να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0.
Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση στο 61ο λεπτό, όταν ο Ντοκιτς πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ξύδα, κρατώντας το προβάδισμα υπέρ του Αιολικού.
Στο 65’ο λεπτό ο Κοκκίνης έδωσε στον Βερνάρδο, εκείνος σουταρε με τον Ντοκιτς να αποκρούει.
Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 69ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ξύδας έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοκιτς.
Η Αναγέννηση έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 72ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και πλασέ του Κοκκίνη.
Στο 74ο λεπτό διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Τσέλιος όμως μπλόκαρε σταθερά.
Η ομάδα της Αναγέννησης άγγιξε το γκολ στο 88ο λεπτό με τον Παπαδάκο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Ντοκιτς εντυπωσιακά να κρατά το 1-1.

Στο 92ο λεπτό ο Αιολικός είχε τη δική του καλή ευκαιρία με το σουτ του Κεχαγιά να κοντράρει σε σώματα και να περνά κόρνερ.
Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αιολικός (Σ. Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Μανούσος, Ζάκαριτς, Ενομό, Κριμιτζάς (69′ Κεχαγιάς), Μουχάλης, Νούλας (87′ Καρανίκας).

Αναγέννηση (Γ. Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς (33′ Στασινόπουλος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κέρθι, Σαλαμούρας, Κονίγλιο, Ξύδας (77′ Παπαδάκος), Ντουμάνης (54′ Κοκκίνης), Βερνάρδος.